Regeneracja turbiny czy turbosprężarki? Czy jest jakaś różnica?

Inżynierzy i konstruktorzy aut nieustannie pracują nad tworzeniem coraz to lepszych, szybszych i bardziej niezawodnych samochodów. Coraz bardziej modne stają się auta z napędem elektrycznym, które są o wiele bardziej przyjazne dla środowiska. Chociaż jednak mówi się o nich, że są autami przyszłości, to wciąż jeszcze nie mogą się równać z super szybkimi autami jeżdżącym na benzynę. W czym tkwi sekret imponującej prędkości i przyspieszenia tych aut? Warto pamiętać, że na bardzo dobre osiągi auta wpływ ma nie tylko sam silnik, ale i inne, usprawniające go mechanizmy. Jednym ze sposobów, by jeszcze bardziej przyspieszyć auto, jest zamontowanie w nim turbosprężarki, która sprytnie wykorzysta wytwarzane przez silnik spaliny i zapewni mu dodatkowe doładowanie.

Turbosprężarki, które zaczęto montować  początkowo w autach z wyższej półki, tak bardzo przypadły do gustu fanom samochodów, że modne stało się montowanie ich również w samochodach średniej klasy i autach używanych, które pierwotnie nie były wspomagane przez turbosprężarkę.

A co z turbosprężarkami?

Jeśli zaś chodzi o same turbosprężarki, tu również wiele się zmieniło w ciągu kilku ostatnich lat. Przede wszystkim pojawiły się jeszcze bardziej wydajne turbosprężarki, w których pojawia się nie jedna, lecz dwie turbiny, dzięki czemu doładowanie silnika może być jeszcze większe!

By jednak auto rzeczywiście było niezawodne, a jego osiągi robiły wrażenie, warto pamiętać, że samo zamontowanie turbosprężarki to jeszcze za mało. W zależności od tego, jak bardzo eksploatuje się auto, trzeba co jakiś czas zdecydować się na regenerację turbosprężarki.

Czasami w warsztatach samochodowych można spotkać się z dwoma typami usług:

 

Niewtajemniczeni mogą mieć problem ze zrozumieniem różnicy w tych pojęciach. W rzeczywistości sprawa nie jest jednak aż tak skomplikowana. Turbina to po prostu element turbosprężarki. Przy jej regeneracji zwykle poddaje się ją testom, a przede wszystkim dokładnie czyści, by pracowała znów bardzo wydajnie. By jednak cała turbosprężarka znów działała prawidłowo, samo czyszczenie to za mało. Wszystkie jej elementy trzeba dokładnie zbadać, wyważyć, przetestować na specjalnym symulatorze. Tylko wtedy można mieć pewność, że regeneracja turbosprężarki przebiegła zgodnie z planem.

Zapytaj o wycenę – to nic nie kosztuje

By mieć pewność, że auto oddaje się w dobre ręce doświadczonych mechaników, najlepiej jest zawczasu znaleźć duży, ceniony warsztat samochodowy, który ma już grono zadowolonych klientów i od lat obecny jest na rynku. Aby dokonać wyceny zapraszamy do kontaktu. Pracujemy tylko na najlepszej jakości wyważarkach oraz piaskarkach oferując usługę najwyższej jakości.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Pola z * są wymagane