Mapowanie silnika

mapowanie-silnika-chip-turboelitaSamochód w dzisiejszych czasach jest już nie tylko nieoceniony, ale coraz częściej staje się zwyczajnie niezbędny. To dzięki niemu można pojechać wygodnie nie tylko na wakacje, ale i dojechać wiele kilometrów o pracy, na duże zakupy, załatwiać codzienne sprawunki. Trudno dziś sobie poradzić bez auta, ale na szczęście okazuje się też, samochody dziś są znacznie tańsze niż jeszcze kilka lat temu. W dobrej cenie można też sprowadzić auto i jeździć nim bez dodatkowego wkładu finansowego jeszcze przez wiele lat.

By jednak auto rzeczywiście było niezawodne, koniecznie zdać sobie trzeba sprawę, że trzeba je nie tylko regularnie naprawiać, ale przede wszystkim poddawać rozmaitym testom. Niezmiernie ważny jest w nich silnik, który jak by na niego nie spojrzeć, jest i zawsze pozostanie sercem samochodu. To właśnie problemy z silnikiem są głównym winowajcą, kiedy auto nagle zaczyna tracić moc, nie radzi sobie na wzniesieniach, a w kierowanie nim trzeba wkładać coraz więcej wysiłku.

Specjaliści od samochodów znaleźli już jednak skuteczny sposób na poprawienie pracy silnika. Jest nim chiptuning, który może przynieść zdumiewające efekty. Mapowanie silnika przebiega zawsze w kilku etapach. Najpierw auto jest badane na hamowni. To właśnie podczas tych wstępnych testów ustala się moc silnika i szuka się przyczyn, dlaczego jest mniejsza od tej, jaką obiecywał producent. Wszelkie wykryte na hamowni usterki się naprawia, by następnie auto znów przetestować na hamowni. Dopiero to drugie badanie pozwala na ocenienie faktycznego potencjału auta i dobrania takich poprawek, by chiptuning przyniósł najlepsze możliwe efekty.

Testy, testy, testy…

Precyzyjne testy to już bardzo dużo, ale należy też pamiętać, że bardzo ważne jest też to, kto podejmuje się tuningu. Koniecznie zwrócić się z tym trzeba do doświadczonych i świetnie do tego przygotowanych profesjonalnych mechaników. Amatorzy, chociaż mogą kusić niższymi cenami, o jednak bardzo często nie dysponują niezbędnym sprzętem, a w dodatku każdy błąd może fatalnie skończyć się nie tylko dla auta, ale i jego właściciela. W końcu chiptuning ingeruje w stan silnika, co zawsze przekłada się na to, jak auto zachowuje się na drogach. Fachowy chiptuning zwykle zwiększa bezpieczeństwo jazdy. Taki amatorski może i zwiększa moc auta, ale wcale nie poprawia komfortu, sprawia, że ryzyko awarii i wypadku na drodze niebezpiecznie rosną. Koniecznie trzeba o tym pamiętać i w chiptuning nie bać się zainwestować większej kwoty. Tylko wtedy zabieg ten przyniesie spodziewane rezultaty.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Pola z * są wymagane