Chipowanie silnika

tuning-turboelitaSamochód bywa traktowany przez niektórych jak oczko w głowie. Dla innych jest tylko maszyną, środkiem lokomocji, który w miarę wygodnie zawiezie ich z punktu A do B. Okazuje się jednak, że wcale nie trzeba być motomaniakiem, by zdać sobie sprawę, że zainwestowanie w poprawę stanu technicznego auta to również i skuteczny sposób, by przedłużyć mu życie. Na pewno nie zawadzi regularnie robić przegląd stanu technicznego. Tylko w ten sposób można w miarę wcześnie odkryć, co warto naprawić lub wymienić, by zapobiec pojawieniu się większej awarii.

 

Coraz więcej osób zaczyna też zwracać baczą uwagę na sam silnik. W końcu to serce każdego auta i to od tego, w jakim jest stanie, zależy to, jak auto będzie sprawowało się na drogach przy mniej i bardziej skomplikowanych manewrach. Chociaż producenci dbają, by ich samochody zapewniały możliwie największy komfort jazdy, to jednak nie wszystkie trudności da się zwyczajnie przeskoczyć. Problematyczne jest na przykład kierowanie dużym autem, kiedy za kierownicą zasiada bardzo drobna albo po prostu kobieta, która ma znacznie mniej sił fizycznych od mężczyzny. Czasami, kiedy samochód jest obciążony sporym ładunkiem lub ciągnie przyczepę, kierowanie także jest znacznie trudniejsze i trzeba w nie włożyć znacznie więcej wysiłku. Na szczęście znaleziono już na to prosty sposób – jest nim chiptuning, którego głównym celem jest zwiększenie mocy i poprawienie pracy silnika.  Chipowanie silnika nie jest jednak zwykłą pracą nad osiągami. Zabieg ten wymaga dużej wiedzy i jeszcze większego doświadczenia w tej dziedzinie, ponieważ ingeruje nie tylko w pracę silnika, ale i w elektronikę. Właśnie dlatego chiptuning trzeba wykonywać tylko w najlepszych stacjach diagnostycznych i warsztatach, które w dodatku dysponują nowoczesną  bardzo dokładną hamownią.

 

Kiedy poważnie myśli się o chiptuningu w swoim aucie, w pierwszej kolejności trzeba starannie przetestować silnik. Tu niezastąpiona jest hamownia, dzięki której można sprawdzić nie tylko moc auta, ale i wszystkie mniej  bardziej podstawowe parametry silnika. Dopiero po tym badaniu można planować tuning lub, jeśli to konieczne, zadecydować, jakie usterki trzeba usunąć, by samochód odzyskał dawną sprawność. Przy chiptuningu koniecznie pamiętać trzeba o jednym. Zmiany parametrów silnika możliwe są tylko do pewnego momentu. Chociaż chiptuning może rzeczywiście zwiększyć moc auta, to jeśli podrasuje się je zbyt mocno, to auto może nie tylko stać się bardziej podatne na awarie, ale i stać się poważnym zagrożeniem na drogach.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Pola z * są wymagane