Na czym polega chip tuning?

Każdy samochód prędzej czy później staje się wolniejszy, przyspieszenie gwałtownie spada, prowadzenie wymaga coraz więcej wysiłku. Przyjemność jazdy również z czasem jest coraz mniejsza. Pokusić się można o stwierdzenie, że auto niczym żywy organizm w końcu się starzeje. Chociaż sporo jest w tym porównaniu racji, to jednak auto wciąż jest maszyną, którą można regularnie naprawiać. Czasami wystarczy zrobić dokładny przegląd, przejrzeć części i wymieni te szwankujące, by auto otrzymało nowe życie i znów jeździło jak dawniej. Tym bardziej, że wiedza o samochodach jest coraz większa i przybywa warsztatów, w których naprawić i usprawnić można praktycznie każde auto.

audi-turboelita

Jeśli chodzi o samochody nowsze, z końca dziewięćdziesiątych i wyprodukowane po roku 2000, to warto zainteresować się nie tylko podstawowymi naprawami, ale i coraz bardziej ostatnio modnym chiptuningiem. Głównym założeniem chiptuningu jest usprawnienie pracy silnika. Można to osiągnąć na wiele różnych sposobów. Właściciele aut są nierzadko zdumieni, że samo już przeczyszczenie poszczególnych elementów silnika może przynieść zaskakujące rezultaty. Profesjonalny chiptuning zaczyna się jednak dopiero wtedy, kiedy samochodowi przywróci się obiecywaną przez producenta moc. Rasowy chiptuning ingeruje już w elektronikę, a wszelkie poprawki na stałe zapisują się w samochodowym oprogramowaniu. Właśnie dlatego tak ważne jest, żeby chiptuningiem zajął się profesjonalny mechanik.

 

Nieodłącznym elementem chiptuningu zawsze są fachowe i bardzo dokładne testy auta. Samochód umieszcza się wówczas na hamowni i dokładnie bada się nie tylko moc auta, ale i inne silnikowe parametry, jak np. moment obrotowy. Bardzo często hamownia pozwala wykryć banalne niekiedy usterki, które jednak potrafią bardzo spowolnić auto. Zapchane zawory, brudne części można praktycznie bez większego problemu przeczyścić i od razu cieszyć się większym komfortem jazdy. Chiptuning może ten komfort jeszcze bardziej zwiększyć.

 

Profesjonalny tuner zazwyczaj bada auto na hamowni nawet kilka razy zanim zaproponuje jakiekolwiek zmiany w ramach chiptuningu. Doświadczony fachowiec nie tylko zaproponuje co warto zrobić i w co warto zainwestować, ale i szczerze powie, kiedy chiptuningu nie warto wykonywać, bo, okazuje się, że w przypadku samochodów nie ma nigdy reguł, a nawet przebieg nie może jasno sugerować, w jakim faktycznie stanie jest auto. Nierzadko trafiają się w końcu zadbane auta, które pomimo bardzo dużego przebiegu, są też zadbane i śmiało można poddać ich silnik poprawkom.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Pola z * są wymagane